عمل رینوپلاستی مطلوب

فاکتورهای عمل رینوپلاستی مطلوب

فاکتور هایی که هنگام طراحی فرم بینی و انجام عمل جراحی باید در نظر گرفته شوند تا یک عمل رینوپلاستی مطلوب باشد :

نژاد
شرایط اجتماعی و فرهنگی
روانشناسی فرد
تحصیلات
شغل
قد
رنگ پوست
اجزائ صورت و ترکیب آن
شکل فعلی بینی اعم از وضعیت پوست(ضخامت،الاستیسیته،رنگ،میزان بافت زیر جلد وچربی آن و…)
اسکلت (شکل، وضعیت، ضخامت، استجکام غضروف ها و استخوان ها)

انتظارت و سلیقه بیمار

فاکتور های رینوپلاستی مطلوب
عمل رینوپلاستی مطلوب

1) عمل رینوپلاستی مطلوب عملی است که خطر بیهوشی و نیز عوارض آن در پایین ترین سطح و هم طراز با معیارهای علم روز پزشکی باشد.

2) در صورت انسان بینی هم مانند چشم ها و گوش ها ساختار قرینه و دوتایی دارد. هریک از سوراخ های بینی مجرای جداگانه به سمت سیستم تنفسی دارند و درعین حال که با همدیگر کار می کنند از بسیاری از جهات مستقل از یکدیگر کار میکنند. به عنوان مثال اگر به ترتیب هریک از سوراخ های بینی خود را بگیرید و از طریق سوراخ دیگر تنفس کنید، متوجه می شوید که تنفس از طریق یکی از سوراخ های بینی آسانتر است و به عبارت دیگر یکی از سوراخ های بینی درحال استراحت است. اگر این فرایند را تقریبا حدود هر 8 ساعت یکبار تکرار کنید خواهید دید که در یک بینی سالم میزان باز بودن سوراخ ها بطور متناوب جابجا می شود. این فرایند چرخه بینی(nasal sycle) نامیده می شود و در اثر افزایش جریان خون به داخل ساختارهای درون بینی روی می دهد که این جریان بطور متناوب کم و زیاد می شود.
بسیاری از مردم تصور می کنند که علت گرفتگی بینی تجمع مخاط در درون بینی(یا انحراف بینی) است، در حالیکه در اکثر موارد گرفتگی بینی در اثر تورم و بزرگ شدن اجزا حفره بینی بویژ شاخک ها (turbinate) روی می دهد. محرک های مختلف، ازجمله گرما و سرما، گرد و خاک، محرک های شیمیایی و بویژه مسائل عصبی میتواند سبب این تورم شود. .
بینی چندین نقش بسیار مهم در سیستم تنفسی انسان ایفا می کند. از آنجایی که حجم عمده ای از هوایی که استنشاق می کنیم از طریق بینی وارد بدن می شود، بینی در خط مقدم بخش دفاعی سیستم تنفسی ما قرار دارد. هوایی که وارد بینی ما می شود اغلب بسیار سردتر از دمای داخلی بدن ماست بنابراین بینی مانند دستگاه تعدیل کننده دما عمل می کند و هوا را قبل از رسیدن به ریه ها گرم می کند. از سوی دیگر ورود هوای خشک به ریه ها موجب کاهش بازده سیستم تنفسی می شود بنابر این بینی مانند دستگاه مرطوب کننده هوا عمل می کند و رطوبت هوای ورودی را به مقدار مناسب می رساند. غشای درون بینی که غشای مخاطی mucosa نام دارد وظیفه تولید مخاطی را بر عهده دارد که بینی را مرطوب نگاه می دارد و ذرات ریز و غبار را در فضای بینی به دام می اندازد و از ورود آنها به ریه ها و سایر بخش های سیستم تنفسی جلویگری می نماید. سلول های اپیتلیومی دارای مژک (برجستگی های مو شکلی) هستند که داخل سوراخ های بینی را می پوشاند و مخاط و ذرات به دام افتاده درون آن را به بیرون از فضای بینی می راند.

112 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.